Останнім часом по Києву поширилися чутки про нібито загрожує населенню епідемії пневмонії. При цьому акцент робиться на тому, що пневмонія придбала нові «форми», набагато більш небезпечні і важче виліковні. Тим не менш, в Головному управлінні профілактики інфекцій МОЗ «Дню» повідомили, що про нову, більш небезпечній формі запалення легенів в МОЗ не чули і випадків «незвичайною» пневмонії не зареєстрували. А ось на питання про епідемічний характер інфекції, за словами фахівців, «відповісти складно, так як пневмонія взагалі дуже поширена в Україну» (статистику по пневмонії з’ясувати не вдалося, оскільки, за словами фахівців МОЗ, пріоритетом роботи зараз є прогноз майбутньої спалаху грипу) .
У той же час МОЗ стверджує, що пневмонія різного ступеня тяжкості стала «звичайним явищем» в практиці лікарів. Дуже часто це захворювання має характер ускладнення після менш тяжких хвороб або грипу. А неухильне зниження якості медобслуговування населення (особливо у профілактичній частини), як і загальне зниження рівня життя, сприяють зростанню захворюваності на простудні інфекції та почастішання випадків ускладнень. Так, наприклад, на минулому тижні збільшилася кількість хворих на гострі респіраторні захворювання (у Донецьку аж на 40% за останні сім днів).
Однак про епідемію, запевняє МОЗ, мова поки не йде. Інфекційні спалахи зумовлені активізацією переважно аденовірусів, риновірусів, респіраторно-синцитіальних та деяких інших, які, за твердженням медиків, епідемію навряд чи викличуть, однак цілком можуть стати причиною ускладнень. Епідемією, за прогнозами МОЗ, стане грип. Причому вже скоро — в січні-лютому 2000 року. При цьому очікується, що в Україні цієї зими прийде грип з вірусом «В» / Пекінскій/184/83. Вірус цього типу вже викликав епідемічні спалахи грипу в окремих містах України в 1997 році, і все ще не вичерпав епідемічного потенціалу. За даними МОЗ, активізація грипу починається в країнах північної півкулі.
Так, в Канаді, Франції, Німеччині, Нідерландах, Польщі та Португалії в окремих випадках у хворих виділяють віруси грипу. Всі вони відносяться до типу А (Н3N2). Віруси цього типу, а саме штам А/Сідней/5/97 викликав епідемію грипу в Україну в січні-березні 1999 року.