Росія на порозі епідемії грипу

Росія на порозі епідемії грипу

Вже сьогодні на грип хворіє пів-Європи. У нас початок епідемії очікується в другій половині грудня. У ХХ столітті було 4 пандемії грипу, які забрали мільйони життів. Давні, наївно вважали, що грип викликається окультними впливами, навіть уявити собі не могли, наскільки страшною буває ця хвороба. Вчені вважають, що кожна наступна епідемія грипу може обернутися глобальною катастрофою, ніж здається.

Хто з нас не хворів на грип? Кому не доводилося в розпал епідемії поглинати неабияку кількість вітамінів в надії, що цього разу хвороба не звалить в самий невідповідний момент? Кому не траплялося в гущі загального чхання та покашлювання судорожно ковтайте чергову порцію який-небудь профілактичної мікстури і думати: «Авось мине»? Але вже під кінець дня, відчувши слабкість в кінцівках, ломоту в суглобах і головний біль, з досадою усвідомити — ні, не оминуло. Ще вчора колега, отруювали часниковим диханням повітря в кабінеті, хвалився, що йому зараза дарма. А вже сьогодні він сидить в куточку принишклий, песимістично поглядає на оточуючих почервонілими очима і винувато ховає в шарф свій сопливий ніс.

Підлість в тому, що кожного року все повторюється заново. Люди звикли до грипом як з чимось невідворотним, але в той же час — нешкідливим. Якби це було так!

Для літніх людей, для дітей сприймається як звичайна неприємність грип може обернутися справжньою бідою. Старики і діти хворіють важче, частіше бувають ускладнення.

Грип, перенесений з третього по шостий місяць вагітності, дуже небезпечний для матері і особливо для плоду. Дитина може народитися розумово відсталим, з дефектами нервової системи та іншими серйозними патологіями.

«Блискавичний» грип — це первинна вірусна пневмонія, з якою неможливо впоратися, тому що антибіотики не діють, а ніяких досить ефективних противірусних препаратів не існує. При цій формі грипу смертність дуже висока. Летальний результат наступає протягом декількох днів. Гинуть, в основному, молоді, нічим раніше не хворіли люди.

Часом, ми розуміємо занадто пізно наскільки небезпечний грип. Сила цієї інфекції в тому, що її недооцінюють …

Своїм же гірким досвідом ми навчені, що ніякого пуття від ліків при грипі немає. Єдине можливе лікування — постільний режим, тепло і рясне пиття. Лікарі часто кажуть: «Якщо грип лікувати — він проходить за три дні. Якщо не лікувати — теж». Але ми все одно щоразу спустошуємо аптечні прилавки. Сто разів попереджені, що з антибіотиками треба «дотримуватися дистанції» і що їх само призначення загрожує наслідками, ми перевертаємо догори дном всю квартиру в пошуках завалялися ампіциліну. І думаємо: «Авось допоможе …».

Ну, звичайно ж, не допоможе! В черговий раз. І нічого дивного. Адже антибіотики або антибактеріальні препарати виліковують хвороби, що викликаються бактеріями. Збудник ж грипу — вірус. Так що ампіцилін або пеніцилін в даному випадку — мертвому припарки. При вірусної інфекції лікарі насправді призначають антибіотики. Але тільки для того, щоб запобігти ускладнення, які можуть викликати бактерії, надмірно пожвавішавши в ослабленому організмі.

З жарознижувальними теж потрібно поводитися обережно. Температуру нижче 38 ° С медики взагалі не рекомендують збивати. Адже лихоманка починається саме тому, що організм бореться з інфекцією. Не варто заважати природним механізмам захисту — адже крім імунної відповіді нам грипу протиставити поки що нічого. Вітаміни, дибазол, настоянка елеутерококу, а також «Антігріппін» і «Ремантадин» годяться тільки для профілактики.

Антигенні маски. Не знаю як вам, а мені завжди було цікаво дізнатися, чому грипом можна хворіти нескінченно багато разів. Адже, наприклад, кір або краснуха, які теж викликаються вірусами, турбують нас лише одного разу і йдуть, залишаючи довічний імунітет. Вся справа в тому, що грип постійно видозмінюється. Щороку з жарких країн до нас приходять одночасно кілька нових підвидів (штамів). Вони розрізняються за антигенною структурою. А захисна сила організму в боротьбі з «чужинцем» орієнтується саме на його антигенні властивості, приблизно так само, як слідчий карного розшуку — на відбитки пальців. Як можна було б викрити злочинця, який щоразу залишав би на місці злодіяння інші відбитки! На жаль, правоохоронці нашого здоров’я не перевершують у кмітливості вартою правопорядку. Подібно знаменитому комісару Жюву, якого незліченними масками і личинами збивав з пантелику Фантомас, імунні клітини потрапляють в халепу, зустрічаючись з новим антигенним «обличчям» грипу. Вони «не впізнають» старого ворога, стара зброя більше на нього не діє. Проти нового штаму доводиться розробляти заново специфічний захист.

Захист по-французьки. Єдиний спосіб захисту від грипу — це виробити імунітет до нових штамів заздалегідь. Саме на цьому ґрунтується принцип вакцинації. Уже зараз в європейських країнах вирує епідемія. Скоро вона дійде і до нас. Багато спеціальні лабораторії в усьому світі вивчають недавно з’явилися штами. Коли вдається ізолювати новий вірус, йому присвоюють ім’я лабораторії, в якій він був вперше ідентифікований, позначають «роком народження» і негайно повідомляють його антигенний код Всесвітньої Організації Охорони здоров’я. За даними ВООЗ до нас зараз йдуть два грипу А (Сідней і Пекін) і грип В (Шандон). Коли ворога чекають, коли його знають в обличчя впоратися з ним набагато простіше.

Вакцина нового покоління «Ваксигрип» містить убиті віруси. Її принципова відмінність від попередніх вакцин в тому, що вірус розщеплений і позбавлений від оболонки, яка і викликає у людини слабкість, головний біль, нудоту, болі в м’язах. Не викликаючи симптомів інтоксикації, вакцина сприяє формуванню антитіл, які, зустрівшись з цим грипом, легко його здолають.

Все продумано до дрібниць. Масова вакцинація може бути чревата розповсюдженням хвороб, що передаються через кров (СНІД, гепатит В). Щоб цьому запобігти, «Ваксигрип» випускають в герметичних шприцах: один шприц — один укол.

Витончені французи зробили все, щоб позбавити своїх випещених співвітчизників від яких би то не було неприємних відчуттів: укольчик в плече абсолютно безболісний, тому що мініатюрна голочка, покрита анестетиком (знеболюючим речовиною).

Щепитися найкраще з вересня по грудень, — тобто до епідемії. Імунітет формується протягом одного-двох тижнів після вакцинації.

Напрошується питання — чи може «Ваксигрип» бути гарантом того, що людина не захворіє взагалі. «Ні», — відповідає мені Г. А. Зарянко, завідуюча відділенням імунопрофілактики Центру СНІД. «Приблизно у 15% людей імунітет настільки слабкий, що відповіді на введення вакцини може виявитися недостатньо для запобігання захворювання. Можна гарантувати — хвороба пройде легше, знизиться ризик ускладнень, не буде смертей». Якщо згадати про жахливий «блискавичному» грип, від якого під час минулої епідемії (сезону 1998-99 років) померли сотні людей — це вже суттєвий аргумент на користь щеплення.

Як би там не було, краще вакцини проти грипу все одно нічого не придумано. Єдине «але» тут — це ціна. Вона коштує близько 9 $ США. Що таке 9 доларів для жителя європейської країни або Сполучених Штатів? При їх зарплатах можна щепитися не тільки щорічно, але й щомісяця. У Росії щеплення для всієї родини (припустимо, з чотирьох осіб) обійдеться в 1000 рублів, що досить відчутно для сімейного бюджету.

Планетарні ігри вірусу-мутанта. Грип був завжди. Вже сама назва «influenza», що походить від латинського «influentia» — «вплив» — розкриває суть стародавніх повір’їв. Вважалося, що епідемії викликаються чаклунами або магами, за допомогою космічних сил і окультних впливів.

Ще Гіппократ писав про спалахи грипу, а було це за п’ять століть до н. е.! Особливо небезпечною хворобою грип став в XX столітті, коли люди почали пересуватися з країни в країну, з континенту на континент дуже швидко. Адже раніше, для того щоб перетнути океан, треба було плисти багато тижнів, а то і місяців. Якби Колумб піднявся на борт флагманського корабля своєї флотилії, вже будучи інфікованим грипом, він заразив би на судні всю команду. За час плавання всі матроси на борту встигли б перехворіти і видужати, і в Новий Світ грип не потрапив би. У XX столітті переїзди істотно прискорилися, і за час інкубаційного періоду вірусоносій встигає перебратися на інший материк і покласти початок нової епідемії.

Епідемія, захоплююча величезна кількість людей на різних материках, називається пандемією.
У нашому столітті було чотири пандемії, які забрали мільйони життів. Найстрашніша вибухнула в 1918 році під час першої світової війни. Тут зіграв роль ще один фактор: в казармах завжди висока скупченість людей. Від «Іспанки» — страшного грипу — понесли важку втрату всі армії в Європі. «Іспанка» вбила більше людей, ніж загинуло на полі бою. 80% загиблих в армії США померли від грипу! Всього в 1918-19 роках від «Іспанки» померло, за різними підрахунками, від 20 до 40 мільйонів чоловік.

Потім було ще три пандемії: 1957 — «Азіатський» грип, 1968 — грип «Гонконг», 1977 — «Російський» грип.

Коли наступна пандемія? Цього з упевненістю ніхто сказати не може. Відомо тільки, що моторошні пандемії трапляються раз на 10-40 років, коли з’являється принципово новий «вірус-мутант». Відбувається це, якщо в одній з клітин людського організму «зустрічаються» вірус грипу А і вірус, звичайно паразитує у птахів. Результатом такого спільного проживання на одній території може стати гібрид, який буде носити риси обох своїх «батьків». Завдяки «людським» рисам вірус зможе паразитувати в організмі людини. Завдяки «пташиному» антигенною будовою, він буде зовсім невразливий. Зсередини людини вдарить незнайоме зброя, з якою впоратися буде дуже складно…

Фахівці, які зуміли виявити певні закономірності в чергуваннях епідемій і пандемій, вважають, що кожна наступна епідемія може перерости в пандемію, тобто мати планетарний масштаб.

Що ж, побіжимо все і прищепити! Прищепитися, і будемо сподіватися, що в десятках нових штамів, які з’являються щороку і які скрупульозно вивчає ВООЗ, не загубиться небезпечний вірус-мутант. Побажаємо вченим (і собі самим!) Щоб зловісний вірус не залишився непоміченим, щоб його антигенний код був розшифрований до того, як нікчемний мікроб повстане проти людства!

Декабрь 2, 1999/ by / in
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Загрузка...

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *